V Brick Award 2024 ocenili medzinárodných lídrov v oblasti tehlovej architektúry

Porota zložená z renomovaných architektov z celého sveta vybrala päť víťazov z celkového počtu 743 prihlásených projektov z 54 krajín. Tieto ocenené projekty demonštrujú možnosti tehly v oblasti udržateľnej a inovatívnej výstavby.

Brick Award, medzinárodná cena založená v roku 2004 spoločnosťou Wienerberger s cieľom podporiť inovácie v architektúre využívajúcej tehlu, bola udelená vo Viedni už po jedenástykrát. V tomto ročníku súťaže sa prihlásilo 743 projektov z 54 krajín, čo opäť zdôraznilo dôležitosť a inovačný potenciál tehlovej architektúry na globálnej úrovni.

Z 50 predtým vybraných finalistov porota vybrala víťazov v piatich kategóriách: „Feeling at home“, „Living together“, „Working together“, „Sharing public spaces“ a „Building outside the box“. Celkový víťaz bol vybraný na základe kritérií ako estetika, udržateľnosť a inovatívny prístup.

„Architekti dnes čelia mnohým veľkým výzvam. Musia navrhovať stavby, ktoré minimalizujú negatívny vplyv na životné prostredie, chránia nás pred dôsledkami klimatických zmien a zároveň sú cenovo dostupnejšie, keďže ceny nehnuteľností neustále rastú. Víťazi tohtoročného Brick Award presne reflektujú tieto výzvy a ukazujú, ako možno kreatívne využiť materiály. Ich projekty nielenže vynikajú esteticky a konštrukčne, ale zároveň sú dôkazom inovatívneho prístupu, ktorý je dnes potrebný,“ vyjadril sa Heimo Scheuch, generálny riaditeľ Wienerbergeru. Dodal, že projekty víťazov demonštrujú veľký potenciál tehly od úspor zdrojov po integráciu do súčasného prostredia.

Brick Award je finančne dotovaná sumou 27 000 eur, pričom 7 000 eur získava víťaz hlavnej ceny a po 5 000 eur víťazi ostatných kategórií. Hlavné ocenenie tento rok získalo britské štúdio Níall McLaughlin Architects za projekt „International Rugby Experience“ – výstavné a eventové centrum v Limericku, ktoré oslavuje rugby. Projekt inšpirovaný miestnymi kostolmi spája tradičné prvky s modernou estetikou, čím esteticky obohacuje svoje okolie. Víťazstvo získal v kategórii „Sharing public spaces“.

V kategórii „Feeling at home“ uspelo paraguajské štúdio Equipo de Arquitectura so svojim „Intermediate House“, domom postaveným z lokálneho nepáleného muriva, ktoré zabezpečuje prirodzenú reguláciu teploty s nízkymi emisiami. V kategórii „Living together“ triumfoval argentínsky tím Estudio Arqtipo s projektom desiatich obytných jednotiek, kde každá má prístup k súkromnému vonkajšiemu priestoru na úzkom rohovom pozemku. Víťazmi v kategórii „Working together“ sa stali Grafton Architects a O’Mahony Pike Architects z Írska, ktorí navrhli nové sídlo pre Electricity Supply Board of Ireland, ktoré prepája moderné stavebné prvky s historickou architektúrou Dublinu. Kategóriu „Building outside the box“ ovládli ateliéry HANGHAR zo Španielska a PALMA z Mexika, ktoré pre architektonický festival v španielskom meste Logroño vytvorili dočasnú umeleckú inštaláciu z tehly s názvom „Types of Spaces“, ktorá návštevníkov prevádza rôznymi architektonickými štýlmi.

Porota pozostávala z piatich renomovaných architektov: 

Christelle Avenier (Francúzsko)
spoluzakladateľka Avenier Cornejo Architectes 

Christine Conix (Belgicko)
spoluzakladateľka Conix RDBM Architects 

Ingrid van der Heijden (Holandsko)
spoluzakladateľka CIVIC architects 

Wojciech Malecki (Poľsko)
zakladateľ Maleccy biuro projektowe 

Boonserm Premthada (Thajsko)
zakladateľ Bangkok Project Studio 

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, aj tentoraz Wienerberger v spolupráci s vydavateľstvom Park Books vydal knihu s názvom „BRICK 24“, ktorá obsahuje 50 najlepších projektov vrátane víťazov. Táto publikácia ponúka prehľad o súčasnej tehlovej architektúre a zahŕňa aj päť esejí od medzinárodných autorov. Kniha zdôrazňuje význam hlinených stavebných materiálov, ktoré sú ideálne pre udržateľnú a inovatívnu architektúru.